+48 603 970 450       +48 508 992 401
Ośrodek Psychoterapii Honorata Skrętowska

Terapia grupowa

Terapia grupowa

Terapia grupowa jest bezcenną okazją do odkrywania siebie w relacjach w innymi ludźmi. Specyfika grupy terapeutycznej zapewnia poczucie bezpieczeństwa w rozpoznawaniu własnych problemów osobistych, także w relacjach z innymi. Pomaga w lepszym rozumieniu siebie, własnych emocji, reakcji, odkrywaniu schematów osobistych, które organizują nasze doświadczanie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi.
Pomaga w niezwykły sposób przeżyć korektywne doświadczenia emocjonalne. Możemy się spotkać ze zrozumieniem, akceptacją. Dostajemy uwagę innych i ich autentyczne zainteresowanie tym, co się z nami dzieje. Uczymy się zdrowej i konstruktywnej komunikacji, wyrażania emocji i okazywania potrzeb.
Dajemy i przyjmujemy pomoc, co dla wielu z nas jest ogromnym wyzwaniem.
Nie musimy być ani dzielni ani silni ani znać wszystkich odpowiedzi. Możemy stopniowo pozwalać sobie pokazać innym jacy naprawdę jesteśmy, bez zasłon, masek i obron. Kiedy wówczas doświadczamy akceptacji, zrozumienia, autentycznej troski możemy nareszcie uczyć się akceptować samych siebie.
To co osobiście cenię szczególnie w tej formie pracy psychoterapeutycznej to – mniej dostępne w terapii indywidualnej – doświadczenie uniwersalności i przynależności. Kiedy borykając się ze wstydem, poczuciem winy, nierzadko złością na siebie doświadczamy, że nie jesteśmy w tym osamotnieni, jedyni, możemy zrzucić ciężar i piętno „bycia zepsutym”, „tym złym”, „gorszym”.
Każdy człowiek boryka się z problemami. Dostrzeżenie, że nie jesteśmy w tym osamotnieni ogromnie pomaga w uwalnianiu się ze szpon samooskarżania, deprecjonowania czy złego traktowania siebie.
Wreszcie terapia grupowa jest niezwykłą okazją do uczenia się – w atmosferze wzajemnego szacunku, zaufania, otwartości budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji interpersonalnych, bez czego trudno jest stworzyć bliski związek romantyczny.
Zapraszam do niezwykłej podróży odkrywania siebie i doświadczania bliskości z innymi – wspólnie tę podróż przecież odbywamy.

Przewiń na górę